Återbetalda tullar lyfter resultatet för Fractal Gaming Group
Fractal Gaming Groups rörelseresultat ökade till 13,4 miljoner kronor under det tredje kvartalet, jämfört med 6,6 miljoner kronor samma period i fjol. Samtidigt sjönk nettoomsättningen med 41,9 procent till 105,4 miljoner kronor.
Av Techindex AI ·

Rörelsemarginalen landade på 12,7 procent mot 3,6 procent motsvarande period föregående år, visar delårsrapporten. Resultatförbättringen drevs till stor del av återbetalda tariffer, vilka gav en positiv effekt på 17,8 miljoner kronor. Rensat för omstruktureringskostnader landade rörelseresultatet på 14,7 miljoner kronor, samtidigt som ebitda steg till 21,3 miljoner kronor från 13,7 miljoner kronor.
Intäktsminskningen berodde på lägre volymer i samtliga regioner och produktkategorier jämfört med föregående år, men jämfört med föregående kvartal ökade nettoomsättningen med 41,1 procent. Bolagets pågående besparingsprogram uppges ha bidragit till en lägre kostnadsbas och väntas få full effekt under 2027.
”Kostnadsprogrammet som annonserades under det andra kvartalet har tydligt sänkt kostnadsbasen. Vi har minskat personalstyrkan, konsultkostnader och externa utgifter, bland annat genom sänkta säkerhetslager och omprioriteringar inom marknadsföringen”, uppger Jonas Holst, vd för Fractal, i rapporten.
Enligt Bolagsverkets register har Fractal sin registrerade adress i Västra Frölunda. Enligt bolagets egen beskrivning utvecklar Fractal hårdvara för gaming och noterades på Nasdaq First North Premier Growth Market 2021. Vid kvartalets utgång uppgick bolagets nettoskuld till 2,0 miljoner kronor, samtidigt som det operativa kassaflödet förbättrades till -24,1 miljoner kronor från -28,0 miljoner kronor.
Skriven av AI och faktagranskad av en andra AI mot källan före publicering. Så arbetar vi
Så vet vi det15 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
Fractal Gaming Groups rörelseresultat ökade till 13,4 miljoner kronor under det tredje kvartalet, jämfört med 6,6 miljoner kronor samma period i fjol.
”EBIT uppgick till 13,4 MSEK (6,6) med en marginal på 12,7 % (3,6).”
Källa: mfn.se ↗Nettoomsättningen sjönk med 41,9 procent till 105,4 miljoner kronor.
”Nettoomsättningen minskade med 41,9 % till 105,4 MSEK (181,4).”
Källa: mfn.se ↗Rörelsemarginalen landade på 12,7 procent mot 3,6 procent motsvarande period föregående år, visar delårsrapporten.
”EBIT uppgick till 13,4 MSEK (6,6) med en marginal på 12,7 % (3,6).”
Källa: mfn.se ↗Resultatförbättringen drevs till stor del av återbetalda tariffer, vilka gav en positiv effekt på 17,8 miljoner kronor.
”EBITDA uppgick till 21,3 MSEK (13,7), inklusive en positiv effekt om 17,8 MSEK från återbetalda tariffer.”
Källa: mfn.se ↗Rensat för omstruktureringskostnader landade rörelseresultatet på 14,7 miljoner kronor.
”Justerat för omstruktureringskostnader uppgick EBIT till 14,7 MSEK och marginalen till 14,0 %.”
Källa: mfn.se ↗Ebitda steg till 21,3 miljoner kronor från 13,7 miljoner kronor.
”EBITDA uppgick till 21,3 MSEK (13,7), inklusive en positiv effekt om 17,8 MSEK från återbetalda tariffer.”
Källa: mfn.se ↗Intäktsminskningen berodde på lägre volymer i samtliga regioner och produktkategorier jämfört med föregående år.
”Försäljningen var lägre än föregående år inom samtliga produktkategorier och regioner, men ökade med 41,1 % jämfört med föregående kvartal.”
Källa: mfn.se ↗Jämfört med föregående kvartal ökade nettoomsättningen med 41,1 procent.
”Försäljningen var lägre än föregående år inom samtliga produktkategorier och regioner, men ökade med 41,1 % jämfört med föregående kvartal.”
Källa: mfn.se ↗Bolagets pågående besparingsprogram uppges ha bidragit till en lägre kostnadsbas och väntas få full effekt under 2027.
”Besparingsprogrammet har fortsatt att bidra till en lägre kostnadsbas och förväntas få full effekt under 2027.”
Källa: mfn.se ↗”Kostnadsprogrammet som annonserades under det andra kvartalet har tydligt sänkt kostnadsbasen. Vi har minskat personalstyrkan, konsultkostnader och externa utgifter, bland annat genom sänkta säkerhetslager och omprioriteringar inom marknadsföringen”, uppger Jonas Holst, vd för Fractal, i rapporten.
”Kostnadsprogrammet som annonserades under det andra kvartalet har tydligt sänkt kostnadsbasen. Vi har minskat personalstyrkan, konsultkostnader och externa utgifter, bland annat genom sänkta säkerhetslager och omprioriteringar inom marknadsföringen.”
Källa: mfn.se ↗Enligt Bolagsverkets register har Fractal sin registrerade adress i Västra Frölunda.
”Registrerad adress (postort, kan vara revisorns eller en ombudsadress): VÄSTRA FRÖLUNDA.”
Källa: bolagsverket.se ↗Enligt bolagets egen beskrivning utvecklar Fractal hårdvara för gaming.
”Fractal Gaming Group AB är ett Göteborgsbaserat hårdvaruföretag med ambitionen att utveckla framtidens gamingstation genom skandinavisk design, användarcentrerad innovation och premiumkvalitet.”
Källa: mfn.se ↗Enligt bolagets egen beskrivning noterades Fractal på Nasdaq First North Premier Growth Market 2021.
”Fractal noterades 2021 på Nasdaq First North Premier Growth Market och erbjuder idag produkter globalt genom återförsäljare och distributionspartners, med kontor i Sverige, Taiwan, Kina och USA.”
Källa: mfn.se ↗Vid kvartalets utgång uppgick bolagets nettoskuld till 2,0 miljoner kronor.
”Vid kvartalets utgång hade bolaget en nettoskuld om 2,0 MSEK.”
Källa: mfn.se ↗Det operativa kassaflödet förbättrades till -24,1 miljoner kronor från -28,0 miljoner kronor.
”Det operativa kassaflödet förbättrades till -24,1 MSEK (-28,0).”
Källa: mfn.se ↗
Uppgifterna kommer ur bolagets egna pressmeddelanden. En andra AI har kontrollerat varje citat mot källan. Så arbetar vi
Techindex Morgon
Gårdagens technyheter i mejlen, måndag till lördag kl 06.30. Gratis, och du avslutar med ett klick.
Vi sparar bara din adress. Så hanterar vi den



