Svagare Kina dämpar LumenRadio – men bruttomarginalen stiger
LumenRadio redovisar en nettoomsättning på 61,0 miljoner kronor och ett rörelseresultat på 12,8 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2026. En svagare marknad i Kina inom underhållningsbelysning dämpade försäljningen, samtidigt som bolaget ändrade sin produktmix.
Av Techindex AI ·

Det Göteborgsbaserade IoT- och radioteknikbolaget LumenRadio minskade sin nettoomsättning med 6,5 procent under det tredje kvartalet, från 65,2 miljoner kronor föregående år till 61,0 miljoner kronor. Det motsvarar en organisk nedgång på 7,1 procent. Rörelseresultatet före avskrivningar, EBITDA, landade på 16,6 miljoner kronor och rörelseresultatet EBIT uppgick till 12,8 miljoner kronor, med en rörelsemarginal på 20,9 procent. Det framgår av bolagets delårsrapport.
Försäljningsminskningen beror delvis på en svagare marknad i Kina inom belysningssegmentet TV och film, vilket minskade efterfrågan från lokala tillverkare av underhållningsbelysning. Omsättningen inom affärsområdet Lighting Control backade organiskt med 8,9 procent till 38,9 miljoner kronor. Inom Building Automation uppgick intäkterna till 22,1 miljoner kronor, där leveranser till en stor europeisk order inom Smart Metering från föregående år fortsätter driva volymerna.
En medveten förändring av bolagets produktmix innebar också att cirka 3,5 miljoner kronor av fjolårets omsättning inte återkom under kvartalet. Samtidigt steg bruttomarginalen till 69,6 procent, jämfört med 64,6 procent motsvarande period föregående år.
LumenRadio utvecklar trådlös teknik för att ersätta styrkablar inom belysning, fastighetsautomation och industriell kommunikation, uppger bolaget på sin webbplats. Efter kvartalets utgång meddelades att produkten W-BACnet Compact tilldelas det amerikanska branschpriset AHR Expo Innovation Award 2027.
Skriven av AI och faktagranskad av en andra AI mot källan före publicering. Så arbetar vi
Så vet vi det13 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
Nettoomsättningen för tredje kvartalet minskade med 6,5 procent och uppgick till 61,0 miljoner kronor jämfört med 65,2 miljoner kronor föregående år.
”Nettoomsättningen för tredje kvartalet minskade med 6,5% och uppgick till 61,0 MSEK (65,2), vilket motsvarar en organisk nedgång på 7,1%.”
Källa: mfn.se ↗Den organiska nedgången i omsättning uppgick till 7,1 procent.
”vilket motsvarar en organisk nedgång på 7,1%.”
Källa: mfn.se ↗Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 16,6 miljoner kronor.
”Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 16,6 MSEK (17,9), vilket motsvarar en EBITDA-marginal på 27,2% (27,4).”
Källa: mfn.se ↗Rörelseresultatet EBIT uppgick till 12,8 miljoner kronor, med en rörelsemarginal på 20,9 procent.
”Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 12,8 MSEK (14,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 20,9% (21,5).”
Källa: mfn.se ↗Bolagets registrerade adress är Göteborg.
”Registrerad adress (postort, kan vara revisorns eller en ombudsadress): GÖTEBORG.”
Källa: bolagsverket.se ↗Minskningen förklaras av en svagare marknad i Kina, särskilt inom TV- och filmsegmentet, vilket ledde till lägre efterfrågan från lokala tillverkare av belysning för underhållningsindustrin.
”Minskningen förklaras av en svagare marknad i Kina, särskilt inom TV- och filmsegmentet, vilket i sin tur har lett till en lägre efterfrågan från lokala tillverkare av belysning för underhållningsindustrin.”
Källa: mfn.se ↗Omsättningen inom Lighting Control uppgick till 38,9 miljoner kronor, en organisk minskning om 8,9 procent.
”Omsättningen inom Lighting Control uppgick till 38,9 MSEK (42,6) under kvartalet, motsvarande en organisk minskning om 8,9 %.”
Källa: mfn.se ↗Inom Building Automation uppgick omsättningen till 22,1 miljoner kronor.
”Inom Building Automation uppgick omsättningen till 22,1 MSEK (22,6) under kvartalet.”
Källa: mfn.se ↗Omsättningen inom Building Automation drivs fortsatt av leveranser hänförliga till en stor order inom Smart Metering i Europa från förra året.
”Omsättningen drivs fortsatt av leveranser hänförliga till den stora order inom Smart Metering som erhölls i Europa förra året.”
Källa: mfn.se ↗En strategisk förändring av produktmixen innebar att cirka 3,5 miljoner kronor av föregående års omsättning inte återkom.
”En del av minskningen är hänförlig till den sedan tidigare kommunicerade strategiska förändringen av vår produktmix, vilket inneburit att cirka 3,5 MSEK av föregående års omsättning inte återkommer.”
Källa: mfn.se ↗Bruttomarginalen ökade till 69,6 procent jämfört med 64,6 procent.
”Samtidigt har förändringen bidragit till en tydlig förstärkning av bruttomarginalen, som ökade till 69,6% (64,6), vilket bekräftar riktigheten i vårt strategiska vägval.”
Källa: mfn.se ↗Bolaget utvecklar trådlösa lösningar för belysningsstyrning, fastighetsautomation och industriell kommunikation för att ersätta kablar.
”Our scalable solutions are based on patented wireless technology for lighting control, building automation, and industrial communication. We have a zero‐vision approach when it comes to cables and offer our customers a wireless alternative that works just as well as the traditional cable — or even better.”
Källa: mfn.se ↗Efter kvartalets utgång offentliggjordes att W-BACnet Compact tilldelas AHR Expo Innovation Award 2027 i USA i kategorin Building Automation.
”Efter kvartalets utgång offentliggjordes dessutom att W-BACnet Compact kommer att tilldelas AHR Expo Innovation Award 2027 i USA i kategorin Building Automation.”
Källa: mfn.se ↗
Uppgifterna kommer ur bolagets egna pressmeddelanden. En andra AI har kontrollerat varje citat mot källan. Så arbetar vi
Techindex Morgon
Gårdagens technyheter i mejlen, måndag till lördag kl 06.30. Gratis, och du avslutar med ett klick.
Vi sparar bara din adress. Så hanterar vi den


