SiffrorMjukvara och internet

Oneflow når 5,4 miljoner kronor i rörelseresultat

Oneflow vänder till ett positivt rörelseresultat på 5,4 miljoner kronor under det tredje kvartalet 2026, jämfört med en förlust på 5,1 miljoner kronor samma period föregående år. Nettoomsättningen ökade samtidigt med 17 procent till 50,6 miljoner kronor med betalande kunder i 44 länder.

Kablar i ett serverrack i grönt ljus
Genrebild. Foto: Tyler/Unsplash

Det framgår av bolagets delårsrapport för det tredje kvartalet 2026. Det positiva rörelseresultatet på 5,4 miljoner kronor motsvarar en rörelsemarginal på 11 procent, att jämföra med minus 12 procent under motsvarande kvartal föregående år. Periodens resultat efter skatt landade på 5,2 miljoner kronor, upp från en förlust på 5,1 miljoner kronor ett år tidigare.

Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 18,1 miljoner kronor, jämfört med minus 2,3 miljoner kronor under tredje kvartalet föregående år. Det totala kassaflödet för perioden blev 5,0 miljoner kronor, samtidigt som de totala likvida medlen uppgick till 52,2 miljoner kronor. De årliga återkommande intäkterna, ARR, ökade med 16 procent jämfört med samma period föregående år och nådde 208,4 miljoner kronor vid utgången av september.

”Under det tredje kvartalet 2026 gav vårt fokus på lönsamhet resultat i form av ett positivt EBIT – en viktig milstolpe i Oneflows utveckling”, kommenterar Anders Hamnes, vd och grundare av Oneflow, i delårsrapporten. Han framhåller även att det var det andra kvartalet under 2026 som bolaget redovisade ett positivt nettokassaflöde.

Under årets första nio månader uppgick nettoomsättningen till 147,4 miljoner kronor, en ökning med 19 procent från 124,0 miljoner kronor under motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet för nio månader förbättrades till minus 3,6 miljoner kronor, jämfört med minus 45,2 miljoner kronor föregående år. ARR per heltidsanställd ökade med 35 procent under perioden jämfört med föregående år.

På produktsidan lanserade Oneflow kort efter kvartalets utgång lösningen AI Insights Premium för avtalsanalys. Bolaget presenterar samtidigt uppdaterade finansiella mål och uppger att man kommer att använda ramverket Rule of 40 för att balansera ARR-tillväxt och rörelsemarginal.

Enligt bolagets egen beskrivning utvecklar Oneflow en plattform som automatiserar hela avtalsprocessen med hjälp av AI. Bolaget har registrerad adress i Stockholm enligt Bolagsverkets register. I ett separat pressmeddelande i början av november uppgav bolaget att den preliminära totala ARR:en vid utgången av oktober uppgick till 207,9 miljoner kronor.

Skriven av AI och faktagranskad av en andra AI mot källan före publicering. Så arbetar vi

Så vet vi det17 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
  1. Oneflow vänder till ett positivt rörelseresultat på 5,4 miljoner kronor under det tredje kvartalet 2026, jämfört med en förlust på 5,1 miljoner kronor samma period föregående år.

    ”Rörelseresultat, EBIT uppgick till 5,4 MSEK (-5,1), motsvarande en rörelsemarginal om 11 procent (-12).”

    Källa: news.cision.com ↗
  2. Nettoomsättningen ökade samtidigt med 17 procent till 50,6 miljoner kronor med betalande kunder i 44 länder.

    ”Nettoomsättningen ökade med 17 procent till 50,6 MSEK (43,3). Andelen av nettoomsättningen utanför Sverige ökade till 45 procent (41) med betalande kunder i 44 länder.”

    Källa: news.cision.com ↗
  3. Det positiva rörelseresultatet på 5,4 miljoner kronor motsvarar en rörelsemarginal på 11 procent, att jämföra med minus 12 procent under motsvarande kvartal föregående år.

    ”Rörelseresultat, EBIT uppgick till 5,4 MSEK (-5,1), motsvarande en rörelsemarginal om 11 procent (-12).”

    Källa: news.cision.com ↗
  4. Periodens resultat efter skatt landade på 5,2 miljoner kronor, upp från en förlust på 5,1 miljoner kronor ett år tidigare.

    ”Periodens resultat efter skatt uppgick till 5,2 MSEK (-5,1).”

    Källa: news.cision.com ↗
  5. Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 18,1 miljoner kronor, jämfört med minus 2,3 miljoner kronor under tredje kvartalet föregående år.

    ”Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 18,1 MSEK (-2,3), medan periodens totala kassaflöde uppgick till 5,0 MSEK (-16,1).”

    Källa: news.cision.com ↗
  6. Det totala kassaflödet för perioden blev 5,0 miljoner kronor, samtidigt som de totala likvida medlen uppgick till 52,2 miljoner kronor.

    ”medan periodens totala kassaflöde uppgick till 5,0 MSEK (-16,1). Totala likvida medel uppgick till 52,2 MSEK (51,1).”

    Källa: news.cision.com ↗
  7. De årliga återkommande intäkterna, ARR, ökade med 16 procent jämfört med samma period föregående år och nådde 208,4 miljoner kronor vid utgången av september.

    ”Total ARR YoY ökade med 16 procent till 208,4 MSEK (179,7).”

    Källa: news.cision.com ↗
  8. ”Under det tredje kvartalet 2026 gav vårt fokus på lönsamhet resultat i form av ett positivt EBIT – en viktig milstolpe i Oneflows utveckling”, kommenterar Anders Hamnes, vd och grundare av Oneflow, i delårsrapporten.

    ”Under det tredje kvartalet 2026 gav vårt fokus på lönsamhet resultat i form av ett positivt EBIT – en viktig milstolpe i Oneflows utveckling.”

    Källa: news.cision.com ↗
  9. Han framhåller även att det var det andra kvartalet under 2026 som bolaget redovisade ett positivt nettokassaflöde.

    ”Det var det andra kvartalet i år bolaget redovisade ett positivt nettokassaflöde.”

    Källa: news.cision.com ↗
  10. Under årets första nio månader uppgick nettoomsättningen till 147,4 miljoner kronor, en ökning med 19 procent från 124,0 miljoner kronor under motsvarande period föregående år.

    ”Nettoomsättningen ökade med 19 procent till 147,4 MSEK (124,0).”

    Källa: news.cision.com ↗
  11. Rörelseresultatet för nio månader förbättrades till minus 3,6 miljoner kronor, jämfört med minus 45,2 miljoner kronor föregående år.

    ”Rörelseresultat, EBIT, uppgick till -3,6 MSEK (-45,2), motsvarande en rörelsemarginal om -3 procent (-36).”

    Källa: news.cision.com ↗
  12. ARR per heltidsanställd ökade med 35 procent under perioden jämfört med föregående år.

    ”ARR per heltidsanställd (FTE) ökade med 35 procent jämfört med föregående år.”

    Källa: news.cision.com ↗
  13. På produktsidan lanserade Oneflow kort efter kvartalets utgång lösningen AI Insights Premium för avtalsanalys.

    ”Kort efter kvartalets utgång lanserade vi AI Insights Premium, vår anpassningsbara lösning för avtalsanalys.”

    Källa: news.cision.com ↗
  14. Bolaget presenterar samtidigt uppdaterade finansiella mål och uppger att man kommer att använda ramverket Rule of 40 för att balansera ARR-tillväxt och rörelsemarginal.

    ”Vi kommer att använda Rule of 40 som ramverk för att balansera ARR-tillväxt och EBIT-marginal och prioritera investeringar där vi ser attraktiv långsiktig avkastning, samtidigt som vi upprätthåller en sund finansiell förvaltning.”

    Källa: news.cision.com ↗
  15. Enligt bolagets egen beskrivning utvecklar Oneflow en plattform som automatiserar hela avtalsprocessen med hjälp av AI.

    ”Oneflow utvecklar en plattform som automatiserar hela avtalsprocessen med hjälp av AI.”

    Källa: news.cision.com ↗
  16. Bolaget har registrerad adress i Stockholm enligt Bolagsverkets register.

    ”Registrerad adress (postort, kan vara revisorns eller en ombudsadress): STOCKHOLM.”

    Källa: bolagsverket.se ↗
  17. I ett separat pressmeddelande i början av november uppgav bolaget att den preliminära totala ARR:en vid utgången av oktober uppgick till 207,9 miljoner kronor.

    ”Oneflow hade en total ARR (Annual Recurring Revenue) på 207,9 MSEK i slutet av october 2026. Detta är en preliminär siffra.”

    Källa: news.cision.com ↗

Uppgifterna kommer ur bolagets egna pressmeddelanden. En andra AI har kontrollerat varje citat mot källan. Så arbetar vi

Techindex Morgon

Gårdagens technyheter i mejlen, måndag till lördag kl 06.30. Gratis, och du avslutar med ett klick.

Vi sparar bara din adress. Så hanterar vi den