Safello vänder till rörelsevinst – trots att omsättningen faller 41 procent
Kryptomäklaren Safello redovisar ett rörelseresultat på 0,8 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2026, jämfört med en förlust på 1,1 miljoner kronor samma period föregående år. Vändningen till vinst sker efter genomförda kostnadsbesparingar, trots att nettoomsättningen minskade med 41 procent.
Av Techindex AI ·

Nettoomsättningen för perioden juli till september landade på 98,4 miljoner kronor, ned från 165,7 miljoner kronor motsvarande kvartal föregående år. Minskningen förklaras enligt bolaget av lägre ordervolymer under perioden. Samtidigt uppgick periodens nettoresultat till 0,7 miljoner kronor, att jämföra med en förlust på 1,1 miljoner kronor ett år tidigare. Det framgår av bolagets delårsrapport.
Bakom vändningen ligger sänkta kostnader och en förbättrad bruttomarginal, som steg till 8,8 procent mot 8,1 procent föregående år. De totala rörelsekostnaderna sjönk till 7,6 miljoner kronor under kvartalet, från 12,9 miljoner kronor motsvarande kvartal i fjol. "Det här är det första lönsamma kvartalet sedan jag återvände som vd. Safello redovisar ett rörelseresultat på 0,8 miljoner kronor och ett nettoresultat på 0,7 miljoner kronor, på en marknad som fortfarande är svag", säger Frank Schuil, vd för Safello.
Handelsaktiviteten dämpades under kvartalet, då antalet ordrar uppgick till 25,9 tusen jämfört med 41,4 tusen samma period ett år tidigare. Bolaget hade under perioden 12,9 tusen aktiva kunder, varav 2,4 tusen var nya. Vid periodens utgång uppgick de likvida medlen till 12,3 miljoner kronor.
Under kvartalet meddelade Safello även en pilotsatsning på en inbäddningsbar kryptocheckout tillsammans med en extern part på plattformen bitcoin.se. Bolaget, som erbjuder handel med kryptovalutor, grundades 2013 och är noterat på Nasdaq First North Growth Market sedan 2021.
Skriven av AI och faktagranskad av en andra AI mot källan före publicering. Så arbetar vi
Så vet vi det12 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
Safello redovisar ett rörelseresultat på 0,8 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2026, jämfört med en förlust på 1,1 miljoner kronor samma period föregående år.
”Rörelseresultatet uppgick till 0,8 MSEK (-1,1).”
Källa: news.cision.com ↗Nettoomsättningen minskade med 41 procent till 98,4 miljoner kronor från 165,7 miljoner kronor motsvarande kvartal föregående år.
”Nettoomsättningen minskade med 41 % till 98,4 MSEK (165,7), vilket förklaras av lägre ordervolymer under perioden.”
Källa: news.cision.com ↗Omsättningsminskningen förklaras enligt bolaget av lägre ordervolymer under perioden.
”Nettoomsättningen minskade med 41 % till 98,4 MSEK (165,7), vilket förklaras av lägre ordervolymer under perioden.”
Källa: news.cision.com ↗Periodens nettoresultat uppgick till 0,7 miljoner kronor, jämfört med en förlust på 1,1 miljoner kronor ett år tidigare.
”Periodens resultat uppgick till 0,7 MSEK (-1,1).”
Källa: news.cision.com ↗Bruttomarginalen steg till 8,8 procent mot 8,1 procent föregående år.
”Bruttomarginalen uppgick till 8,8 % (8,1).”
Källa: news.cision.com ↗De totala rörelsekostnaderna sjönk till 7,6 miljoner kronor under kvartalet, från 12,9 miljoner kronor för ett år sedan.
”de totala rörelsekostnaderna uppgick till 7,6 miljoner kronor, jämfört med 12,9 miljoner kronor för ett år sedan, och justeringen av avgiftsstrukturen i slutet av juni lyfte bruttomarginalen till 8,8 %.”
Källa: news.cision.com ↗"Det här är det första lönsamma kvartalet sedan jag återvände som vd. Safello redovisar ett rörelseresultat på 0,8 miljoner kronor och ett nettoresultat på 0,7 miljoner kronor, på en marknad som fortfarande är svag", säger Frank Schuil, vd för Safello.
”"Det här är det första lönsamma kvartalet sedan jag återvände som vd. Safello redovisar ett rörelseresultat på 0,8 miljoner kronor och ett nettoresultat på 0,7 miljoner kronor, på en marknad som fortfarande är svag. Vi har arbetat med både kostnader och intäkter: de totala rörelsekostnaderna uppgick till 7,6 miljoner kronor, jämfört med 12,9 miljoner kronor för ett år sedan, och justeringen av avgiftsstrukturen i slutet av juni lyfte bruttomarginalen till 8,8 %. Ett lönsamt kvartal är en datapunkt. Tre i rad är en affär, och det är den ribba vi sätter för oss själva", säger Frank Schuil, vd för Safello.”
Källa: news.cision.com ↗Antalet ordrar uppgick till 25,9 tusen jämfört med 41,4 tusen samma period ett år tidigare.
”Antalet ordrar uppgick till 25,9 tusen (41,4).”
Källa: news.cision.com ↗Bolaget hade under perioden 12,9 tusen aktiva kunder, varav 2,4 tusen var nya.
”Totalt antal aktiva kunder uppgick till 12,9 tusen (20,4), varav antalet nya aktiva kunder uppgick till 2,4 tusen (4,4).”
Källa: news.cision.com ↗Vid periodens utgång uppgick bolagets likvida medel till 12,3 miljoner kronor.
”Likvida medel vid periodens utgång uppgick till 12,3 MSEK (jämfört med 17,3 MSEK per 31 december 2025).”
Källa: news.cision.com ↗Safello meddelade den 24 september en pilotsatsning på kryptocheckout med en extern part på bitcoin.se.
”Den 24 september meddelade Safello lanseringen av en pilot för kryptocheckout, en inbäddningsbar lösning som gör det möjligt för företag att erbjuda sina slutkunder att köpa och överföra kryptotillgångar direkt i ett befintligt kundflöde.”
Källa: news.cision.com ↗Safello grundades 2013 och är noterat på Nasdaq First North Growth Market sedan 2021.
”Safello är verksamt i Sverige och är registrerat som finansiellt institut hos Finansinspektionen sedan 2013 och är noterat på Nasdaq First North Growth Market sedan 2021.”
Källa: news.cision.com ↗
Uppgifterna kommer ur bolagets egna pressmeddelanden. En andra AI har kontrollerat varje citat mot källan. Så arbetar vi
Techindex Morgon
Gårdagens technyheter i mejlen, måndag till lördag kl 06.30. Gratis, och du avslutar med ett klick.
Vi sparar bara din adress. Så hanterar vi den
