SiffrorHårdvara

Orderingången stiger till 935,3 miljoner för Inission

Kontraktstillverkaren Inission omsatte 625,8 miljoner kronor under det tredje kvartalet, samtidigt som rörelseresultatet ökade till 47,7 miljoner kronor. Orderingången för perioden steg till 935,3 miljoner kronor från 577,6 miljoner kronor samma kvartal föregående år.

Pressbild från Inission
Pressbild: Inission (arkivbild)

Det framgår av bolagets delårsrapport för perioden juli till september. Bolagets EBITA-resultat landade på 48,6 miljoner kronor, upp från 28,5 miljoner kronor motsvarande period föregående år, medan kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -3,7 miljoner kronor. Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 1,4 kronor.

Vd Fredrik Berghel lyfter särskilt utvecklingen inom koncernens kraftdivision i rapporten.

”Vi fortsätter att utvecklas positivt med god organisk tillväxt och stärkt lönsamhet. Det är särskilt glädjande att Inission Power nu når en lönsamhetsnivå som ligger i nivå med Inission EMS och redovisar ett positivt resultat för tredje kvartalet i följd. Även orderingången utvecklas starkt, med ett book-to-bill på 1,5, vilket ger oss en god utgångspunkt inför kommande kvartal”, säger Fredrik Berghel i delårsrapporten.

Rapporten kommer efter en händelserik höst för bolaget, som har sin registrerade adress i Karlstad. I oktober höjde Inission sitt omsättningsmål för helåret 2026 från 2,3–2,5 miljarder kronor till 2,6–2,7 miljarder kronor med hänvisning till förbättrad orderingång. Den 2 november slutförde bolaget dessutom förvärvet av det tyska EMS-bolaget Bavaria Digital Technik GmbH för en köpeskilling om 5,3 miljoner euro.

Inission tillhandahåller kontraktstillverkning av industriell elektronik och mekanik med verksamheter i bland annat Sverige, Norge, Finland och Litauen. Under 2025 uppgick koncernens totala omsättning till 2,2 miljarder kronor.

Skriven av AI och faktagranskad av en andra AI mot källan före publicering. Så arbetar vi

Så vet vi det14 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
  1. Kontraktstillverkaren Inission omsatte 625,8 miljoner kronor under det tredje kvartalet

    ”Nettoomsättningen uppgick till 625,8 MSEK (531,1)”

    Källa: news.cision.com ↗
  2. Rörelseresultatet ökade till 47,7 miljoner kronor

    ”Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 47,7 MSEK (27,7).”

    Källa: news.cision.com ↗
  3. Orderingången för perioden steg till 935,3 miljoner kronor från 577,6 miljoner kronor samma kvartal föregående år

    ”Orderingången för det tredje kvartalet ökade till 935,3 MSEK (577,6)”

    Källa: news.cision.com ↗
  4. Delårsrapporten gäller perioden juli till september

    ”Inission AB (publ) har idag publicerat sin delårsrapport för perioden 1 juli-30 september 2026.”

    Källa: news.cision.com ↗
  5. EBITA-resultatet landade på 48,6 miljoner kronor, upp från 28,5 miljoner kronor

    ”EBITA uppgick till 48,6 MSEK (28,5)”

    Källa: news.cision.com ↗
  6. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -3,7 miljoner kronor

    ”Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till -3,7 MSEK (3,6).”

    Källa: news.cision.com ↗
  7. Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 1,4 kronor

    ”Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,4 SEK (0,7)”

    Källa: news.cision.com ↗
  8. Fredrik Berghel kommenterade resultatet och Inission Power

    ”Vi fortsätter att utvecklas positivt med god organisk tillväxt och stärkt lönsamhet. Det är särskilt glädjande att Inission Power nu når en lönsamhetsnivå som ligger i nivå med Inission EMS och redovisar ett positivt resultat för tredje kvartalet i följd. Även orderingången utvecklas starkt, med ett book-to-bill på 1,5, vilket ger oss en god utgångspunkt inför kommande kvartal”

    Källa: news.cision.com ↗
  9. Bolaget har sin registrerade adress i Karlstad

    ”Registrerad adress (postort, kan vara revisorns eller en ombudsadress): KARLSTAD.”

    Källa: bolagsverket.se ↗
  10. I oktober höjde Inission omsättningsmålet för helåret 2026 från 2,3–2,5 miljarder kronor till 2,6–2,7 miljarder kronor

    ”Inission AB höjer omsättningsmålet för helåret 2026 från 2,3–2,5 miljarder SEK till 2,6–2,7 miljarder SEK till följd av en förbättrad orderingång.”

    Källa: news.cision.com ↗
  11. Den 2 november slutförde bolaget förvärvet av Bavaria Digital Technik GmbH för 5,3 miljoner euro

    ”Idag, den 2 november 2026, ägde tillträdet till Bavaria Digital Technik GmbH (BDT) rum.”

    Källa: news.cision.com ↗
  12. Köpeskillingen för Bavaria Digital Technik uppgår till 5,3 miljoner euro

    ”Köpeskillingen uppgår till 5,3 MEUR, motsvarande ett enterprise value (EV) om 5,8 gånger den genomsnittliga EBITDA för 2023–2025.”

    Källa: news.cision.com ↗
  13. Inission är kontraktstillverkare av industriell elektronik och mekanik med verksamhet i bland annat Sverige, Norge, Finland och Litauen

    ”Inission (EMS) är en kontraktstillverkare av industriell elektronik och mekanik med tjänster som täcker hela produktens livscykel”

    Källa: news.cision.com ↗
  14. Under 2025 omsatte bolaget totalt 2,2 miljarder kronor

    ”Under 2025 uppgick den totala omsättningen till 2,2 miljarder kronor, med i snitt 1 240 anställda.”

    Källa: news.cision.com ↗

Uppgifterna kommer ur bolagets egna pressmeddelanden. En andra AI har kontrollerat varje citat mot källan. Så arbetar vi

Techindex Morgon

Gårdagens technyheter i mejlen, måndag till lördag kl 06.30. Gratis, och du avslutar med ett klick.

Vi sparar bara din adress. Så hanterar vi den