SiffrorSpel

Spelintäkterna faller men G5 Entertainment lyfter lönsamheten

Spelutvecklaren G5 Entertainment ökade sitt rörelseresultat till 1,9 miljoner dollar i det tredje kvartalet, trots att intäkterna sjönk med 20 procent till 19,3 miljoner dollar. Den justerade rörelsemarginalen steg till 10,6 procent efter genomförda kostnadsbesparingar och ökad försäljning via egna kanaler.

Arkadmaskiner i ett mörkt rum
Genrebild. Foto: Ben Neale/Unsplash

Bruttomarginalen för kvartalet juli till september steg till 74,1 procent, jämfört med 71,2 procent motsvarande period föregående år. Det rapporterade rörelseresultatet landade på 1,9 miljoner dollar, medan det justerade rörelseresultatet uppgick till 2,0 miljoner dollar, enligt delårsrapporten. Efter skatt uppgick resultatet till 2,3 miljoner dollar.

Resultatförbättringen förklaras enligt bolaget av att organisationen har bantats. Kostnaderna för avgångsvederlag under kvartalet landade på 0,8 miljoner dollar, men enligt bolagets bedömning har neddragningarna minskat kostnaderna med omkring 14 miljoner dollar i årstakt. Vid årets slut räknar bolaget med att ha runt 450 personer i organisationen.

”Vi har i dag en betydligt mer slimmad organisation än för bara några kvartal sedan, och det syns i vår lönsamhet”, skriver vd Vlad Suglobov i rapporten. Han konstaterar samtidigt att kostnaderna för avgångsvederlag blev högre än väntat men att bolaget också uppnått större besparingar.

En växande andel av intäkterna kommer direkt från konsumenterna via butiken G5 Store, vars bruttointäkter ökade med 15,7 procent mot samma kvartal föregående år. Intäkterna från distribution av tredjepartsspel i butiken växte med 41 procent jämfört med det andra kvartalet. Samtidigt ökade annonsintäkterna med 53 procent mot föregående kvartal och stod för 3,8 procent av intäkterna.

Samtidigt som de totala intäkterna minskade till 19,3 miljoner dollar sjönk även antalet aktiva spelare. Månatliga aktiva användare minskade med 14 procent till 3,2 miljoner och antalet månatliga betalande användare sjönk med 24 procent till 84,6 tusen. Däremot ökade den genomsnittliga månatliga bruttointäkten per betalande användare med 6 procent till 75,2 dollar, upp från 70,8 dollar året innan.

G5 Entertainment, som har sin registrerade adress i Stockholm, utvecklar och förlägger free-to-play-spel som Jewels of Rome och Sherlock: Hidden Match-3 Cases. Bolagets likvida medel uppgick till 8,9 miljoner dollar vid kvartalets slut, eller 24,3 miljoner dollar inklusive placeringar i kortfristiga räntebärande fonder.

Skriven av AI och faktagranskad av en andra AI mot källan före publicering. Så arbetar vi

Så vet vi det22 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
  1. Spelutvecklaren G5 Entertainment ökade sitt rörelseresultat till 1,9 miljoner dollar i det tredje kvartalet, trots att intäkterna sjönk med 20 procent till 19,3 miljoner dollar.

    ”Intäkterna för perioden uppgick till 19,3 MUSD (24,0), vilket motsvarar en minskning med 20 % jämfört med samma period 2025.”

    Källa: mfn.se ↗
  2. Rörelseresultatet för perioden uppgick till 1,9 miljoner dollar.

    ”Rörelseresultatet för perioden uppgick till 1,9 MUSD (1,3).”

    Källa: mfn.se ↗
  3. Den justerade rörelsemarginalen steg till 10,6 procent.

    ”Justerat för valutaeffekter och engångsposter skulle rörelseresultatet ha uppgått till 2,0 MUSD (1,4), motsvarande en rörelsemarginal om 10,6 % (5,7 %).”

    Källa: mfn.se ↗
  4. Bruttomarginalen för kvartalet juli till september steg till 74,1 procent, jämfört med 71,2 procent motsvarande period föregående år.

    ”Bruttomarginalen ökade till 74,1 % (71,2 %) då en större andel av intäkterna kom från G5:s direkt-till-konsument-kanaler.”

    Källa: mfn.se ↗
  5. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 2,0 miljoner dollar.

    ”Justerat för valutaeffekter och engångsposter skulle rörelseresultatet ha uppgått till 2,0 MUSD (1,4), motsvarande en rörelsemarginal om 10,6 % (5,7 %).”

    Källa: mfn.se ↗
  6. Efter skatt uppgick resultatet till 2,3 miljoner dollar.

    ”Resultat efter skatt för perioden uppgick till 2,3 MUSD (1,4), positivt påverkat av ett finansnetto uppgående till 0,5 MUSD (0,2).”

    Källa: mfn.se ↗
  7. Resultatförbättringen förklaras enligt bolaget av att organisationen har bantats.

    ”“Vi har i dag en betydligt mer slimmad organisation än för bara några kvartal sedan, och det syns i vår lönsamhet.”

    Källa: mfn.se ↗
  8. Kostnaderna för avgångsvederlag under kvartalet landade på 0,8 miljoner dollar.

    ”Kvartalet påverkades negativt av avgångsvederlag uppgående till 0,8 MUSD (0,0), positivt av en engångsupplösning av sociala avgifter uppgående till 0,3 MUSD (0,0) samt slutligen positivt av valutaomvärderingar på 0,3 MUSD (-0,0) som redovisats bland övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader.”

    Källa: mfn.se ↗
  9. Enligt bolagets bedömning har neddragningarna minskat kostnaderna med omkring 14 miljoner dollar i årstakt.

    ”Vår nuvarande bedömning är att neddragningarna har gett besparingar i årstakt på omkring 14 MUSD, samtidigt som vårt team sannolikt stabiliseras runt 450 personer vid årets slut.””

    Källa: mfn.se ↗
  10. Vid årets slut räknar bolaget med att ha runt 450 personer i organisationen.

    ”Vår nuvarande bedömning är att neddragningarna har gett besparingar i årstakt på omkring 14 MUSD, samtidigt som vårt team sannolikt stabiliseras runt 450 personer vid årets slut.””

    Källa: mfn.se ↗
  11. ”Vi har i dag en betydligt mer slimmad organisation än för bara några kvartal sedan, och det syns i vår lönsamhet”, skriver vd Vlad Suglobov i rapporten.

    ”“Vi har i dag en betydligt mer slimmad organisation än för bara några kvartal sedan, och det syns i vår lönsamhet.”

    Källa: mfn.se ↗
  12. Han konstaterar samtidigt att kostnaderna för avgångsvederlag blev högre än väntat men att bolaget också uppnått större besparingar.

    ”Även om kostnaderna för avgångsvederlag under kvartalet blev högre än vi räknat med och kommunicerat, har vi också uppnått större besparingar.”

    Källa: mfn.se ↗
  13. G5 Stores bruttointäkter ökade med 15,7 procent mot samma kvartal föregående år.

    ”G5 Stores bruttointäkter ökade med 15,7 % jämfört med föregående år och med 6,8 % jämfört med föregående kvartal, vilket återspeglar fortsatta framsteg inom direkt-till-konsument-initiativ.”

    Källa: mfn.se ↗
  14. Intäkterna från distribution av tredjepartsspel i butiken växte med 41 procent jämfört med det andra kvartalet.

    ”Distributionen av tredjepartsspel i G5 Store fungerar väl med en stark sekventiell tillväxt: intäkterna inom detta område ökade med 41 % jämfört med föregående kvartal.”

    Källa: mfn.se ↗
  15. Samtidigt ökade annonsintäkterna med 53 procent mot föregående kvartal och stod för 3,8 procent av intäkterna.

    ”Våra annonsintäkter fortsätter också att växa och utgjorde 3,8 % av intäkterna under kvartalet, efter en sekventiell ökning med 53 %.”

    Källa: mfn.se ↗
  16. Månatliga aktiva användare minskade med 14 procent till 3,2 miljoner.

    ”Genomsnittligt antal månatliga aktiva användare (MAU) minskade med 14 % jämfört med föregående år till 3,2 miljoner, medan genomsnittligt antal dagliga aktiva användare (DAU) minskade med 15 % till 0,9 miljoner.”

    Källa: mfn.se ↗
  17. Antalet månatliga betalande användare sjönk med 24 procent till 84,6 tusen.

    ”Genomsnittligt antal unika månatliga betalare (MUP) minskade med 24 % jämfört med föregående år till 84,6 tusen.”

    Källa: mfn.se ↗
  18. Den genomsnittliga månatliga bruttointäkten per betalande användare ökade med 6 procent till 75,2 dollar, upp från 70,8 dollar året innan.

    ”den genomsnittliga månatliga bruttointäkten per betalande användare (MAGRPPU) ökade med 6 % jämfört med föregående år till 75,2 USD (upp från 70,8 USD).”

    Källa: mfn.se ↗
  19. G5 Entertainment har sin registrerade adress i Stockholm.

    ”Registrerad adress (postort, kan vara revisorns eller en ombudsadress): STOCKHOLM.”

    Källa: bolagsverket.se ↗
  20. Bolaget utvecklar och förlägger free-to-play-spel som Jewels of Rome och Sherlock: Hidden Match-3 Cases.

    ”G5 Entertainment AB utvecklar och förlägger högkvalitativa free-to-play spel för smartphones, tablets och datorer som är familjevänliga, lätta att lära, och riktar sig till en bred publik av erfarna spelare.”

    Källa: mfn.se ↗
  21. G5:s spelportfölj inkluderar titlar som Jewels of Rome och Sherlock: Hidden Match-3 Cases.

    ”G5: s spelportfölj inkluderar ett antal populära titlar som Jewels of Rome®, Sherlock: Hidden Match-3 Cases, Jewels of the Wild West®, Hidden City®, Mahjong Journey®, The Secret Society®.”

    Källa: mfn.se ↗
  22. Bolagets likvida medel uppgick till 8,9 miljoner dollar vid kvartalets slut, eller 24,3 miljoner dollar inklusive placeringar i kortfristiga räntebärande fonder.

    ”Likvida medel uppgick till 8,9 MUSD (26,3). Inklusive likvida räntebärande placeringar uppgick kassapositionen till 24,3 MUSD (26,3).”

    Källa: mfn.se ↗

Uppgifterna kommer ur bolagets egna pressmeddelanden. En andra AI har kontrollerat varje citat mot källan. Så arbetar vi

Techindex Morgon

Gårdagens technyheter i mejlen, måndag till lördag kl 06.30. Gratis, och du avslutar med ett klick.

Vi sparar bara din adress. Så hanterar vi den