SiffrorE-handel

Lagerflytt i Västerås när Sweden Buyersclub ökar omsättningen 62 procent

Sweden Buyersclub ökade nettoomsättningen med 62 procent till 37,2 miljoner kronor under årets tredje kvartal. Samtidigt steg EBITDA till 1,8 miljoner kronor från 0,04 miljoner kronor samma period föregående år.

Kartonger och förpackningar staplade i ett lager
Genrebild. Foto: Guilherme Mendes/Unsplash

Det visar bolagets delårsrapport för tredje kvartalet 2026. Rörelseresultatet EBIT förbättrades till 0,48 miljoner kronor jämfört med minus 1,0 miljoner kronor motsvarande period föregående år, vilket är det andra kvartalet i rad med ett positivt rörelseresultat. Samtidigt ökade medlemsintäkterna med 25 procent till 6,2 miljoner kronor, och de årligt återkommande intäkterna, ARR, landade på 23,2 miljoner kronor.

Under kvartalet genomförde bolaget en företrädesemission som tecknades till cirka 90 procent och tillförde cirka 27 miljoner kronor före emissionskostnader. Pengarna togs in för att stärka rörelsekapitalet, finansiera förvärv samt genomföra flytten till en ny lagerlokal på 12 000 kvadratmeter i Västerås. Bolagets finansiella mål för helåret 2026 ligger fast på en nettoomsättning mellan 150 och 200 miljoner kronor samt ett EBITDA mellan 8 och 12 miljoner kronor, även om bolaget noterar att lagerflytten kan påverka möjligheten att nå EBITDA-målet.

Perioden efter kvartalets slut har präglats av lanseringar och köp. Techindex skrev i oktober att Sweden Buyersclub tecknat avtal för att leverera teknisk plattform och drift till Storytels nätbokhandel storytelbooks.com, lanserat jämförelsetjänsten Dubbelkolla.se och förvärvat varumärket Babyland. Sweden Buyersclub, som har Skogås som registrerad adress i Bolagsverkets register, passerade även 30 000 månadsprenumeranter i oktober.

Skriven av AI och faktagranskad av en andra AI mot källan före publicering. Så arbetar vi

Så vet vi det15 uppgifter, var och en med ordagrant citat ur källanVisa
  1. Sweden Buyersclub ökade nettoomsättningen med 62 procent till 37,2 miljoner kronor under årets tredje kvartal.

    ”Nettoomsättningen uppgick under perioden till 37,2 MSEK (22,9 MSEK), en ökning med 62 % jämfört med motsvarande period föregående år.”

    Källa: news.cision.com ↗
  2. Samtidigt steg EBITDA till 1,8 miljoner kronor från 0,04 miljoner kronor samma period föregående år.

    ”EBITDA uppgick till 1,8 MSEK (0,04 MSEK).”

    Källa: news.cision.com ↗
  3. Rörelseresultatet EBIT förbättrades till 0,48 miljoner kronor jämfört med minus 1,0 miljoner kronor motsvarande period föregående år, vilket är det andra kvartalet i rad med ett positivt rörelseresultat.

    ”Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 0,48 MSEK (−1,0 MSEK).”

    Källa: news.cision.com ↗
  4. Det är det andra kvartalet i rad med ett positivt rörelseresultat.

    ”Rörelseresultatet uppgick till 0,48 MSEK (−1,0 MSEK), vilket är det andra kvartalet i rad med positivt rörelseresultat.”

    Källa: news.cision.com ↗
  5. Samtidigt ökade medlemsintäkterna med 25 procent till 6,2 miljoner kronor.

    ”Medlemsintäkterna uppgick under perioden till 6,2 MSEK (5,0 MSEK), en ökning med 25 % jämfört med motsvarande period föregående år.”

    Källa: news.cision.com ↗
  6. De årligt återkommande intäkterna, ARR, landade på 23,2 miljoner kronor.

    ”ARR (Annual recurring revenue) uppgick till 23,2 MSEK (20,0 MSEK) vid periodens slut, en ökning med 16 % jämfört med motsvarande period föregående år.”

    Källa: news.cision.com ↗
  7. Under kvartalet genomförde bolaget en företrädesemission som tecknades till cirka 90 procent och tillförde cirka 27 miljoner kronor före emissionskostnader.

    ”Under kvartalet genomförde bolaget en företrädesemission som tecknades till cirka 90 procent och tillförde bolaget cirka 27 MSEK före emissionskostnader.”

    Källa: news.cision.com ↗
  8. Pengarna togs in för att stärka rörelsekapitalet, finansiera förvärv samt genomföra flytten till en ny lagerlokal på 12 000 kvadratmeter i Västerås.

    ”Emissionen genomfördes för att stärka rörelsekapitalet, finansiera flytten till en ny och större lagerlokal i Västerås samt finansiera bolagets förvärvsagenda.”

    Källa: news.cision.com ↗
  9. Bolagets finansiella mål för helåret 2026 ligger fast på en nettoomsättning mellan 150 och 200 miljoner kronor samt ett EBITDA mellan 8 och 12 miljoner kronor.

    ”Målen för 2026 om 150–200 MSEK i nettoomsättning och 8–12 MSEK i EBITDA ligger fast”

    Källa: news.cision.com ↗
  10. Bolaget noterar att lagerflytten kan påverka möjligheten att nå EBITDA-målet.

    ”även om lagerflytten kan påverka möjligheten att nå EBITDA-målet.”

    Källa: news.cision.com ↗
  11. Techindex skrev i oktober att Sweden Buyersclub tecknat avtal för att leverera teknisk plattform och drift till Storytels nätbokhandel storytelbooks.com.

    ”Techindex skrev i oktober att Sweden Buyersclub tecknat sitt första B2B-avtal för att leverera teknisk plattform och drift till Storytels nya nätbokhandel.”

    Källa: techindex.se ↗
  12. Sweden Buyersclub har lanserat jämförelsetjänsten Dubbelkolla.se.

    ”E-handelsbolaget Sweden Buyersclub lanserar prisjämförelsetjänsten Dubbelkolla.se med över 100 miljoner prisuppdateringar per dygn.”

    Källa: techindex.se ↗
  13. Sweden Buyersclub har förvärvat varumärket Babyland.

    ”Sweden Buyersclub förvärvar varumärket Babyland och tillhörande digitala tillgångar, och planerar att öppna en nätbutik under första kvartalet 2027.”

    Källa: techindex.se ↗
  14. Sweden Buyersclub har Skogås som registrerad adress i Bolagsverkets register.

    ”Registrerad adress (postort, kan vara revisorns eller en ombudsadress): SKOGÅS.”

    Källa: bolagsverket.se ↗
  15. Bolaget passerade även 30 000 månadsprenumeranter i oktober.

    ”Sweden Buyersclub AB passerar i oktober 30 000 månadsprenumeranter på buyersclub.se, en ökning med drygt 30 procent på ett år.”

    Källa: news.cision.com ↗

Uppgifterna kommer ur bolagets egna pressmeddelanden. En andra AI har kontrollerat varje citat mot källan. Så arbetar vi

Techindex Morgon

Gårdagens technyheter i mejlen, måndag till lördag kl 06.30. Gratis, och du avslutar med ett klick.

Vi sparar bara din adress. Så hanterar vi den